Od jakiegoś czasu wiele mówi się o tym, że praktycznie każda kobieta, obojętnie od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, jakich zadaniem jest utrzymanie na miejscu organów wewnętrznych. To właśnie dzięki nim, wolno urodzić dziecko z łatwością i mniejszym bólem, jednocześnie nie ryzykując nacięcia krocza. Również po porodzie przydają się silne i wzmocnione mięśnie Kegla, bo to właśnie dzięki nim nie ma problemów z nietrzymaniem moczu.

jak wzmocnić mięśnie kegla

Z reguły mięśnie Kegla ćwiczą w takim razie kobiety w ciąży i planujące ją. Jeżeli zostaną one dobrze wzmocnione, znacznie łatwiej jest przejść przez oczywisty poród oraz równocześnie nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają również panie, jakie rodziły dawno, ale pojawiły się u nich trudności z nietrzymaniem moczu, w większości wypadków wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy. Wolno je z prostotą zlokalizować w trakcie próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najpoprawniej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega jedynie na napinaniu mięśni oraz ich rozluźnianiu. Najporządniej rozpocząć od pozycji leżącej, niemniej jednak z w pewnych sytuacjach wolno również ćwiczyć w innych pozycjach. Wypada napinać mięśnie przez kilka sekund, a następnie rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Bardzo istotne jest to, aby napinać tylko mięśnie Kegla, a nie brzuch, czy pośladki. Przed skurczem wypada wziąć głęboki wdech oraz pomału wypuszczać powietrze w trakcie rozluźniania mięśni. Najprzyzwoiciej jest zastosować serię dziesięciu powtórzeń. Takich serii może się wykonywać około trzech w ciągu dnia. Poprawę wolno zauważyć już nawet po sześciu tygodniach, jednakże warto ćwiczyć nadal, przynajmniej raz dziennie.
W aptekach oraz sklepach wolno obecnie kupić odpowiednie kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Niezwykle wspomagają one cały proces i okazuje się, że dają korzystne efekty. Z takimi kulkami również ćwiczy się na zasadzie kurczenia oraz rozluźniania mięśni.
Kobiety, które regularnie ćwiczą, przyznają że przyniosło to rezultat w trakcie porodu drogami natury i o wiele prędzej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich pań z łatwością wyklucza się także kłopot nietrzymania moczu. Większa część z nich wskazuje, że to naturalnie dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą też czerpać poprawniejszą przyjemność ze współżycia. Ma to również realny wpływ na odczucia seksualne partnera. Takie treningi nie są wysiłkowe i nie absorbują wiele czasu, a wolno je wykonywać dosłownie wszędzie i o każdej porze. Otoczenie z pewnością nawet się nie zorientuje.